Stare Miasto, Główne Miasto, Osiek, Zamczysko i Stare Przedmieście - w przeszłości były samodzielnymi częściami historycznego Gdańska. Wraz z rozwojem miasta stały się jedną dzielnicą - Śródmieściem.
Gdzie jest Główne Miasto w Gdańsku?
Główne Miasto jest częścią reprezentacyjnej dzielnicy Śródmieście. Położone jest w centralnej części dzielnicy na zachodnim brzegu kanału Motławy. Od północy graniczy ze Starym Miastem, od wschodu z Wyspą Spichrzów, od południa ze Starym Przedmieściem i Dolnym Miastem, a od zachodu z Nowymi Ogrodami. Przez tę część dzielnicy przebiega zabytkowa oś Drogi Królewskiej składająca się z ulicy Długiej i Długiego Targu.Obszar tej części Gdańska wpisany jest do rejestru zabytków. Na Głównym Mieście znajduje się większość najważniejszych i najbardziej znanych zabytków miasta: Żuraw, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna czy Ratusz Głównego Miasta. W tej części miasta znajduje się również Złota Brama z charakterystycznymi dla renesansu niderlandzkiego zdobieniami.
Gdzie jest Stare Miasto w Gdańsku?
Stare Miasto położone jest w północnym obszarze dzielnicy Śródmieście. Zlokalizowane jest na północ od Głównego miasta. Przez Stare Miasto przepływa Kanał Raduni tworząc małą wyspę. W zachodnim krańcu tej części dzielnicy położony jest dworzec kolejowy Gdańsk Główny.Oryginalna zabudowa Starego Miasta nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Większość budynków zostało zniszczonych podczas działań wojennych i nieodbudowanych po zakończeniu wojny. Do wyjątków należą zabytki tej części miasta: Ratusz Starego Miasta, Wielki Młyn (obecnie Muzeum Bursztynu - oddział Muzeum Gdańska) oraz Kościół Św. Katarzyny ze słynnym carillonem. Na Starym Mieście znajduje się również budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. To jeden z symboli obrony miasta we wrześniu 1939 roku.
Na terenie Starego Miasta żył i pracował znany gdańszczanin Jan Heweliusz. Pomnik tego słynnego gdańskiego astronoma znajduje się w centralnej tej części dzielnicy, na skwerze pomiędzy Ratuszem Starego Miasta a Kościołem św. Katarzyny.
Gdzie jest starówka w Gdańsku?
Według Słownika PWN starówka to "najstarsza dzielnica miasta z zabytkową zabudową". Określenie powstało w Warszawie, jako potoczne określenie tamtejszego Starego Miasta.W przypadku Gdańska zabytkową zabudowę można znaleźć na Głównym Mieście. Określenia "starówka" nie można zatem używać jako synonimu Starego Miasta, gdyż zdecydowanie lepiej pasuje do Głównego Miasta. Jednak gdańszczanie bardzo często uważają, że w mieście nie ma starówki i wolą używać dawnych, historycznych określeń lub mówić po prostu o Śródmieściu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.