reklama

ZTM pokazuje na internetowej mapie autobusy i tramwaje [PORÓWNANIE]

Opublikowano:
Autor:

ZTM pokazuje na internetowej mapie autobusy i tramwaje [PORÓWNANIE] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Transport miejski Na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego pojawiła się testowa wersja interaktywnej mapy Tram&Bus Online. Co oferuje nowa usługa ZTM.
reklama

Przygotowana przez ZTM mapa Tram&Bus Online łączy w sobie dane z rozkładów jazdy oraz Systemu Informacji Pasażerskiej w przyjazny dla pasażera sposób. Na wirtualnej mapie Gdańska na bieżąco pokazywana jest pozycja autobusów i tramwajów, które aktualnie realizują kursy na liniach. Po kliknięciu w przystanek użytkownik otrzyma informacje o najbliższych odjazdach (wirtualna tablica znana ze strony ZTM).

Jak podkreśla dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Sebastian Zomkowski, jest to testowa wersja mapy, która będzie sukcesywnie uzupełniana o dodatkowe funkcje.

- Oddajemy Pasażerom zaawansowane technologicznie narzędzie, dzięki któremu sprawdzą pozycję pojazdu na mapie oraz czas jego odjazdu. Dotąd podobnym narzędziem dysponowała nasza Centrala Ruchu. Teraz, dzięki pomysłowi naszych specjalistów ds. utrzymania systemów, którzy wymyślili sposób, jak przekształcić dane w czytelną dla pasażerów formę, wszyscy podróżni będą mogli korzystać z tego rozwiązania. Pozwoli to na wygodne zaplanowanie podróży - zapewnia Sebastian Zomkowski.

Na mapie oprócz aktualnej pozycji pasażer otrzymuje również informacje o przyspieszeniu lub opóźnieniu pojazdu, numerze taborowym oraz godzinie ostatniej aktualizacji danych z pojazdu.

Wiele (lepszych) rozwiązań alternatywnych

Rozwiązanie zaprezentowane dziś przez Zarząd Transportu Miejskiego nie jest niczym nowym ani innowacyjnym. Dane prezentowane przez ZTM pochodzą z systemu zarządzania ruchem TRISTAR. Dane te kilka lat temu zostały udostępnione wszystkim zainteresowanym programistom w ramach tzw. "Otwartych Danych". Na podstawie tych danych powstało już kilka rozwiązań o wiele bogatszych niż zaprezentowana dziś funkcjonalność.

Pozycję wszystkich pojazdów na mapie prezentuje m.in. strona Cristalbus. Dodatkowo pasażer korzystający z tej strony może odczytać na mapie również odchylenie od rozkładu jazdy (przyspieszenie lub opóźnienie), numer taborowy i model pojazdu, numer tzw. brygady, a także... aktualną prędkość pojazdu.

Użytkownicy telefonów z systemem Android i iOS, mogą pozycję pojazdów sprawdzać w aplikacji BusLive. Aplikacja może zaprezentować wszystkie pojazdy ZTM znajdujące się na określonym terenie, jadące do konkretnego celu lub znajdujące się na danej linii. Po kliknięciu w pojazd pasażer otrzymuje również informację o numerze taborowym oraz ilości sekund, jakie minęły od ostatniej aktualizacji danych.

Z danych o położeniu pojazdów oraz estymowanych czasach przyjazdu na przestanki korzystają też popularne aplikacje do planowania podróży: mobileMPK oraz Jakdojade.pl. Kilka miesięcy temu informacje te pojawiły się też na mapach Google. Pasażerowie we wszystkich trzech wyżej wymienionych aplikacjach mają możliwość planowania podróży z uwzględnieniem opóźnień autobusów i tramwajów.

Wymienione powyżej przykłady to nie wszystkie aplikacje i strony, które prezentują informacje o rzeczywistym położeniu i rozkładzie ZTM. Więcej można znaleźć w sklepach z aplikacjami.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama