Podwyżki cen biletów ZTM: w innych miastach jest drożej

1 kwietnia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów ZTM Gdańsk. Praktycznie za wszystkie bilety będziemy musieli zapłacić więcej. Porównując jednak nowy cennik z innymi miastami okazuje się, że podwyżka nie będzie aż tak drastyczna.

Będzie drożej

Zgodnie z nowym cennikiem od 1 kwietnia za bilet jednoprzejazdowy zapłacimy nie 3,20 zł, lecz 3,80 zł. Bilet godzinny zamiast 3,80 zł będzie kosztował 4,40 zł. Bilet dobowy podrożeje o złotówkę i będzie kosztował 14 zł. Imienny bilet miesięczny obowiązujący na terenie Gdańska od poniedziałku do piątku będzie kosztował 90 zł (obecnie 86), a całotygodniowy 99 zł (dziś 94 zł). Bilety na okaziciela podrożeją w Gdańsku ze 107 do 125 zł. Co ważne, od 1 kwietnia u kierowcy lub motorniczego będzie możliwy tylko karnet składający się z dwóch biletów jednoprzejazdowych i jednego godzinnego w cenie 12 zł.

W innych miastach ceny bywają wyższe

Kolejna podwyżka cen biletów budzi powszechne niezadowolenie użytkowników transportu zbiorowego. Jednakże jak się okazuje, w porównaniu do innych dużych polskich miast, ceny biletów w Gdańsku nie będą mocno wygórowane.

Przykładowo projektowana podwyżka cen biletów w Poznaniu zakłada cenę biletu godzinnego w wysokości aż 6 złotych. Innym dostępnym biletem miałby być bilet 15-minutowy, kosztujący 4 zł, a zatem więcej niż gdański bilet jednoprzejazdowy. Bilet miesięczny z kolei będzie tam kosztował 119 złotych. W Poznaniu podwyżka cen biletów jest planowana od początku lipca.

Nieco drożej jest także w Krakowie. Tamtejszy odpowiednik biletu jednoprzejazdowego kosztuje 4,60 zł. Droższy jest także bilet dobowy, który kosztuje tam 15 zł. Imienny bilet sieciowy to z kolei wydatek w wysokości 106 zł.

Część miast wprowadza… obniżki

Tańsze bilety niż w Gdańsku ma za to Wrocław. Tam bilet jednorazowy kosztuje obecnie 3,40 zł, a dobowy 11 zł. Bilet godzinny jest w takiej samej cenie jak gdański bilet godzinny po podwyżce i kosztuje 4,40 zł. Imienny bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje z kolei 90 zł. Ostatnia zmiana cennika we Wrocławiu miała miejsce 1 września 2019 roku i wiązała się z… obniżką cen niektórych biletów. Wówczas tańszy stał się m.in. wspomniany imienny bilet miesięczny.  Warto jednak zauważyć, że Wrocław wraz z niższymi cenami posiada także gorszej jakości pojazdy. Większość wrocławskiej floty tramwajowej stanowią stare wysokopodłogowe wagony rodziny 105N, których w Gdańsku pozostało zaledwie 12 składów kursujących tylko w dni robocze.

Zobacz również

Skomentuj artykuł

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona używa plików cookies oraz przetwarza niektóre Twoje dane. Akceptuj Zobacz więcej