Gołota, Adamek, Michalczewski – nazwiska, które znają nawet osoby, które boksem się nie interesują. Często myślą o nim właśnie, jako o sporcie brutalnym, w którym zawodnicy odnoszą poważne kontuzje i urazy. A jak to wygląda w wydaniu amatorskim?
Karol Sierszulski: Boks wielu osobom kojarzy się z brutalnością i różnymi ciężkimi wręcz urazami. Czy rzeczywiście tak jest?
Michał Gerlecki: Według mnie bardziej kontuzjogenna jest piłka nożna. Podczas walk każdy spodziewa się ciosów, jest przygotowany do tego, co się może wydarzyć. Oczywiście, już na tym poziomie zawodowym kontuzje się zdarzają, jest to nieuniknione, sam podczas walk miałem, chociażby złamany oczodół. Jednak podczas dobrze prowadzonych treningów amatorskich i rekreacyjnych praktycznie nie ma możliwości odniesienia kontuzji.
Czy boks jest dobrym wyborem dla osób chcących uprawiać sport rekreacyjnie? Dlaczego?
Oczywiście, że tak. Każdemu to mówię. Jak ktoś chce nabrać pewności siebie, umieć się obronić to boks jest najlepszą opcją. Nie zachęcam nikogo, żeby się bił, ale warto umieć się bronić. Trening boksu to jest cały czas coś nowego. Człowiek się ciągle rozwija i widzi progres, co zawsze cieszy i nakręca do dalszych treningów. Nie jak siłownia, która jest często monotonna i może wręcz nudzić na pewnym etapie. Trener nieustannie pilnuje, doradza, nie ma możliwości, żeby doszło do kontuzji podczas sparingów, bo są zabezpieczenia w postaci dużych rękawic i kasków. Zawsze powtarzam, że nie chodzi o to, żeby rozbić głowy, a pilnować techniki i starać się wykonać podczas sparingu to, co trenowaliśmy wcześniej.
Czyli ciągły rozwój i radość z treningów to rzeczy, które są najważniejsze podczas treningów amatorskich. A jak boks pomaga rozwinąć ludzkie ciało?
Wszystkie treningi bokserskie wpływają oczywiście na formę. Siłownia, treningi biegowe i bokserskie wpływają przede wszystkim na zdrowie, spalanie kalorii, pomagają rozwijać sylwetkę. Jest to świetna opcja jako aktywność sportowa, bo do tego te treningi rozwijają po prostu umiejętności bokserskie, co daje ogromną satysfakcję osobom, które zaczynają przygodę z tym sportem.
A jak wygląda taki trening boksu dla początkujących? Z jakich elementów się składa?
Oczywiście dobra rozgrzewka i później dopiero właściwy trening. Najpierw podstawy zasad techniki, tarcze w parach z trenerem, ciągłe korygowanie elementów technicznych, praca na nogach, pozycja bokserska, uniki, podstawowe ciosy. Tych elementów od samego początku jest bardzo dużo, a z czasem po opanowaniu podstaw dokładamy kolejne. Z każdym treningiem pojawia się rozwój, co daje ogromną satysfakcję i sprawia, że chce się dalej trenować. Później dopiero pojawia się trening na workach i jak ktoś jest już na lepszym etapie, to proponuję mu sparing. Nikogo do tego nie zmuszam, ale jak już ktoś się decyduje, to dobieram zawodników, którzy pasują do siebie poziomem i wtedy sparują. Oczywiście w kaskach i dużych rękawicach. Każdy z elementów, który wymieniłem, dzieje się pod okiem trenera, żeby w każdym momencie korygować błędy. Każdemu powtarzam, że boks jest najlepszą formą aktywności fizycznej pod kątem spalania kalorii i zyskania pewności siebie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.