Wymiana okien w kościele św. Mikołaja trwała aż 17 lat. To nie tylko imponujący czas realizacji, ale też dowód na niezwykłe zaangażowanie dominikanów i wszystkich osób oraz instytucji zaangażowanych w ten proces. Wszystkie prace prowadzono pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, a ich efekt to nie tylko przywrócenie świetności zabytkowej świątyni, ale również zabezpieczenie jej na kolejne pokolenia.
Prace w kościele św. Mikołaja w Gdańsku trwały 17 lat
W ramach zakończonego projektu wymieniono m.in.:
- 4 okna w zakrystii
- 4 wielkoformatowe okna w prezbiterium
- 12 dużych okien w korpusie kościoła
W 13 oknach nawowych, gdzie podczas II wojny światowej bezpowrotnie zniszczono XIX-wieczne witraże, zastosowano półprzezierne szkło typu „altdeutsch”. W prezbiterium użyto witraży z huty szkła w Jaśle, w różnych odcieniach zieleni oraz żółci.
W zakrystii i wieży zamontowano szklenie wykorzystujące najstarszą w Polsce szczeblinkę z XII wieku okalającą tzw. gomółkę, odkrytą w trakcie badań archeologicznych na terenie klasztoru. Pod chórem oraz na furcie odtworzono historyczne szklenie na podstawie archiwalnej dokumentacji fotograficznej.
Konserwatorskie okna również w klasztorze i domu duszpasterskim
Prace objęły także budynek klasztoru dominikanów oraz Dom Duszpasterski. Wszystkie nowe okna wykonano z drewna, zgodnie z pierwotnymi standardami. Zastosowano zieloną farbę – kolor charakterystyczny dla oryginalnej stolarki z XIX wieku. Dzięki temu zachowano spójność z historyczną estetyką całego zespołu klasztornego.
Kościół św. Mikołaja w Gdańsku – najstarsza świątynia w mieście
Początki kościoła św. Mikołaja sięgają czasów sprzed 1190 roku, kiedy to w okolicy dzisiejszej Hali Targowej i ul. Pańskiej powstała pierwsza kamienna świątynia. Jak podaje Gedanopedia, w 1226 roku kościół został zniszczony przez Prusów, a już rok później przekazano go dominikanom. Odbudowany na planie krzyża i konsekrowany w 1235 roku, przez wieki był świadkiem kluczowych wydarzeń w historii Gdańska.
Jesienią 1308 roku świątynia została ponownie zniszczona w trakcie krzyżacko-brandenburskich walk o miasto. Obecna bryła kościoła pochodzi z późniejszego okresu, kiedy rozpoczęto odbudowę w nowej lokalizacji, wykorzystując fragmenty ocalałej zabudowy, w tym wieżę oraz zakrystię klasztoru dominikanów.
Inwestycja godna uznania i podziwu
Jak zaznacza o. Michał Osek, przeor gdańskich dominikanów:
– Wymiana okien i szklenia była procesem skomplikowanym i wymagającym pod względem technicznym, logistycznym i finansowym. Projekt wsparły Miasto Gdańsk oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a sukces inwestycji możliwy był dzięki pracy architektów, wykonawców, urzędników i hojnych darczyńców. To była inwestycja rozciągnięta w czasie, ale efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali – powiedział o. Michał Osek.
Zabytkowy kościół znów zachwyca wiernych i turystów
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku to nie tylko najstarszy kościół w mieście, ale także serce lokalnej wspólnoty i wyjątkowe miejsce duchowości. Dzięki zakończonej inwestycji świątynia odzyskała dawny blask i może pełnić swoją funkcję przez kolejne dziesięciolecia. To ważny krok w ochronie dziedzictwa Gdańska i kolejny dowód na to, jak wielkie znaczenie mają działania podejmowane przez lokalną społeczność, by ocalić historię dla przyszłych pokoleń.
Komentarze (0)