reklama

Ponad 90 tysięcy uczniów wraca do gdańskich szkół i przedszkoli. Będzie to rok pełen nowości

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ponad 90 tysięcy uczniów wraca do gdańskich szkół i przedszkoli. Będzie to rok pełen nowości - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Nowy rok szkolny wiąże się z nowymi wyzwaniami dla gdańskich uczniów i nauczycieli. W tym roku pojawi się wiele nowości związanych z podstawą programową. Na pracę szkoły wpłynie również tzw. „ustawa Kamilka”.
reklama

W Gdańsku jest ponad 91 tysięcy uczniów i przedszkolaków, którzy właśnie zakończyli wakacje. Opiekuje się nimi 9 tysięcy nauczycieli, a o utrzymanie placówek dba 3 tysiące pracowników. Uczniowie i przedszkolaki wrócili do placówek po wakacjach w poniedziałek, 2 września. Nowy rok szkolny przyniesie sporo wyzwań zarówno dla uczniów, jak i kadry pedagogicznej.

Bez „Wallenroda” i „Odprawy posłów greckich”. „Pan Tadeusz” tylko we fragmentach

W tym roku szkolnym podstawa programowa została znacząco odchudzona. Zmiany dotyczą zarówno klas IV-VIII szkoły podstawowej, jak i szkół ponadpodstawowych. Z listy lektur zniknęły takie pozycje jak „Odprawa posłów greckich” i „Konrad Wallenrod”. Uczniowie nie będą już czytać całego „Pana Tadeusza”, a jedynie wybrane fragmenty.

Zmniejszenie zakresu podstawy programowej nie obejmie edukacji wczesnoszkolnej, czyli klas I-III szkoły podstawowej, ani przedmiotów zawodowych, których uczą się uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Nowe legitymacje

Od tego roku szkolnego zmiany obejmą także legitymacje szkolne. Uczniowie rozpoczynający naukę nie otrzymają już papierowych legitymacji, lecz ich plastikowe wersje. Wszystkie papierowe legitymacje, które zostały wydane do tej pory, nie stracą jednak ważności, a ich posiadacze będą mogli korzystać z nich do zakończenia nauki w danej placówce.

Lekcje religii w nowej formie

Dyrektorzy szkół w tym roku szkolnym otrzymali nową możliwość organizacji lekcji religii. Będą mogli tworzyć grupy składające się z dzieci w różnym wieku, które będą wspólnie uczestniczyć w zajęciach religii. Uczniowie mogą być łączeni na czas zajęć z innymi dziećmi, jeśli w danej klasie maksymalnie 7 osób wyrazi chęć uczestnictwa w religii.

Dzieci będa bezpieczniejsze

Ustawa została wprowadzona po śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Chłopiec był maltretowany przez ojczyma od dłuższego czasu, a dziecko nie otrzymało pomocy od matki, jak i innych osób dorosłych. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych oraz ich ochrona przed podobnymi sytuacjami.

Od teraz sąd zyska większe możliwości, co do ustanawiania kuratorów. Szkoły są zobowiązane do wprowadzenia standardów postępowania w przypadku podejrzenia, że dziecko może być poddawane przemocy, czy wykorzystywaniu seksualnemu. Ustawa obejmuje zakaz stosowania przemocy wobec uczniów, proponowania im wyrobów alkoholowych i tytoniowych oraz przyjmowania prezentów od uczniów i ich rodziców.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama