reklama

Polska w UE. Jak głosowali gdańszczanie 20 lat temu?

Opublikowano:
Autor:

Polska w UE. Jak głosowali gdańszczanie 20 lat temu? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory Dokładnie 20 lat temu, 7 i 8 czerwca 2003 roku odbyło się w Polsce referendum w sprawie przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Przypominamy, jak w tej sprawie zagłosowali mieszkańcy Gdańska.
reklama

W czerwcu 2003 roku Polacy w ogólnopolskim referendum zdecydowali o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W głosowaniu w całym kraju wzięło udział blisko 59% uprawnionych do głosowania, spośród których 77% opowiedziało się za przystąpieniem do wspólnoty. W samym województwie pomorskim frekwencja była większa i wyniosła 63%. Za przystąpieniem do UE głosowało 80% obywatelu regionu.

Jeszcze korzystniej dla obecności Polski w Unii Europejskiej wypadły wyniki głosowania w Gdańsku. W naszym mieście udział w głosowaniu wzięło 68% mieszkańców. 84% głosujących w Grodzie Neptuna opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Na tak było dokładnie 209 481 mieszkańców Gdańska. Przeciwnych było 39 637 osób.

W trakcie referendum Polacy odpowiadali na następujące pytanie:

Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?

Ponieważ frekwencja w głosowaniu przekroczyła 50%, Sąd Najwyższy uznał referendum za ważne. Polska oficjalnie wstąpiła do Unii Europejskiej oficjalnie niecały rok później, 1 maja 2004 roku. Wraz z naszym krajem do wspólnoty przystąpiły także: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Malta i Cypr.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama