reklama

Na czym polega upadłość konsumencka?

Opublikowano:
Autor:

Na czym polega upadłość konsumencka? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Od dłuższego czasu zmagasz się z problemami finansowymi, a spłacenie wszystkich zobowiązań finansowych wydaje Ci się niemożliwe? Nic nie wskazuje na to, aby Twoja sytuacja finansowa miała się poprawić? Dowiedz się, na czym polega upadłość konsumencka i sprawdź, czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie w Twoim przypadku.
reklama

Od dłuższego czasu zmagasz się z problemami finansowymi, a spłacenie wszystkich zobowiązań finansowych wydaje Ci się niemożliwe? Nic nie wskazuje na to, aby Twoja sytuacja finansowa miała się poprawić? Dowiedz się, na czym polega upadłość konsumencka i sprawdź, czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie w Twoim przypadku.

Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje

Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem prawnym, które stworzone zostało z myślą o wszystkich osobach mających problem ze spłatą swojego zadłużenia. Niestety, bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy spłacanie rat jest niemożliwe, a sytuacja taka utrzymuje się przez długi czas – na przykład na skutek utraty pracy, choroby czy trudnej sytuacji rodzinnej. Co zrobić w takim przypadku? Jednym z rozwiązań jest upadłość konsumencka.

Należy mieć świadomość, że samo ogłoszenie przez sąd upadłości konsumenckiej to dopiero początek. Po ogłoszeniu upadłości otwiera się bowiem etap postępowania upadłościowego, w którym pojawia się syndyk. Do jego zadań należy między innymi ustalenie i likwidacja majątku oraz sporządzenie listy wierzytelności. Z reguły ustalany jest plan spłaty zobowiązań, który – w przypadku konkretnego dłużnika – jest możliwy do realizacji. Oczywiście zdarza się, że sąd orzeka od razu całkowite oddłużenie. Wiele zależy tutaj od konkretnej sytuacji dłużnika. W większości przypadków sąd ustali jednak plan spłaty wierzycieli. Po wykonaniu planu sąd umorzy pozostałą część zobowiązań upadłego.

Więcej informacji o upadłości konsumenckiej znajdziesz tutaj: https://upadloscgdansk.pl/upadlosc-konsumencka-gdynia-gdansk-elblag/

Kiedy warto zdecydować się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wedle obecnie obowiązujących przepisów prawa każdy wniosek o upadłość konsumencką spotka się z aprobatą sądu. Sąd nie ma innej możliwości jak ogłoszenie upadłości. O upadłość konsumencką mogą ubiegać się osoby, które są niewypłacalne. Czyli takie, które nie regulują swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące.

Dłużnik musi być w na tyle trudnej sytuacji, że spłata zobowiązań nie jest możliwa. Bez znaczenia jest to, że przykładowo dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności na skutek umyślnego czy rażąco niedbałego działania. Okoliczności powstania stanu niewypłacalności sąd będzie weryfikował dopiero na etapie orzekania o sposobie oddłużenia upadłego. Będą one bezpośrednio przekładać się na długość ewentualnego planu spłaty wierzycieli.

Upadłość konsumencka – Gdynia i okolice

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest często długotrwałym i stosunkowo skomplikowanym procesem. Właśnie dlatego jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o złożeniu wniosku warto skonsultować się z doświadczonym w tym zakresie prawnikiem, który odpowie na wszystkie pytania. Być może okaże się, że w Twoim przypadku ogłoszenie upadłości jest najlepszym – a może i jedynym wyjściem. Z pewnością jednak nie warto rezygnować z prawniczego wsparcia, które może okazać się nieocenione na każdym etapie postępowania upadłościowego – od momentu przygotowania wniosku, poprzez rozprawę, aż po stworzenie planu spłaty zobowiązań i zakończenie postępowania.

Dowiedz się więcej na temat upadłości konsumenckiej: https://upadloscgdansk.pl/

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama