reklama

Jak wybrać najlepsze konto osobiste? Poradnik dla klientów

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać najlepsze konto osobiste? Poradnik dla klientów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Konto osobiste to proste w użytku oraz zaawansowane pod względem możliwości narzędzie. Pozwala nie tylko zarządzać codziennymi finansami (ułatwiając wszystkie płatności), ale również oszczędzać, a nawet inwestować! Jak wybrać rachunek, który spełni oczekiwania? O czym trzeba dowiedzieć się koniecznie zawczasu?
reklama

Czego trzeba się dowiedzieć o kontach osobistych?

Konta osobiste to rachunki bankowe, przeznaczone dla osób fizycznych (czyli dla tzw. klientów indywidualnych). Służą do:

  • przechowywania środków – stanowią bezpieczne miejsce, z którego można wypłacać zarobione pieniądze i otrzymywane wynagrodzenie;
  • wykonywania transakcji – mowa m.in. o szybkich przelewach, wypłatach gotówki, płatności kartami i zakupach online;
  • odbierania wpłat – na rachunkach pojawią się wszelkie transfery z innych kont;
  • monitorowania wszystkich wydatków – bankowość tradycyjna, internetowa i mobilna umożliwiają sprawdzenie historii przypływów i wypływów środków płatniczych.
Aby je założyć, należy znaleźć ofertę, a następnie podpisać umowę z bankiem – instytucja finansowa będzie wymagać od zainteresowanego:

  • dowodu osobistego;
  • ukończenia 18 roku życia (lub zgody opiekunów prawnych);
  • uzupełnienia podstawowego formularza (dane kontaktowe i miejsce zamieszkania).
Banki oferują różne rodzaje kont osobistych, z różnymi opłatami, korzyściami i warunkami – pozwala to im na dostosowanie się do potrzeb i preferencji klientów.

Dlaczego warto posiadać konto osobiste?

Konta osobiste zapewniają duży poziom bezpieczeństwa zgromadzonym środkom finansowym. Konsumenci posiadający je nie muszą martwić się, że ich gotówka zostanie skradziona – jeżeli złodziejowi uda się ukraść kartę płatniczą, to nie będzie w stanie dokonać nią płatności; przestępca nie pozna kodu PIN.

Ponadto wszystkie rachunki osobiste umożliwiają śledzenie transakcji. Swobodny dostęp do historii wydatków zezwala na efektywne zarządzanie finansami, a tym samym uniknięcie powstania niekontrolowanego zadłużenia. Osoby nieużywające ich są zmuszone do gromadzenia paragonów fiskalnych (pod warunkiem, że interesuje ich, na co wydają swoje pieniądze).

Co sprawia, że ofertę na konto osobiste uznaje się za atrakcyjną?

Atrakcyjność przedstawianych propozycji bankowych zależy od wielu czynników. Zainteresowani zwracają swoją uwagę przede wszystkim na:

  • niskie opłaty lub ich brak;
  • wysoki poziom oprocentowania lub korzyści;
  • elastyczność i wygodę korzystania;
  • szeroką sieć bankomatów;
  • profesjonalną obsługę klienta;
  • dodatkowe usługi i pakiety ubezpieczeń.
Większość konsumentów nie chce płacić za prowadzenie konta. Zależy im na tym, aby zlecenia wypłat z bankomatów, korzystanie z kart płatniczych i dokonywanie operacji przelewowych były darmowe. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i zazwyczaj zgadzają się na to – pod warunkiem spełnienia kilku wymogów, m.in. zasilenia rachunku odpowiednią ilością środków finansowych w ciągu pojedynczego miesiąca.

Korzystne oprocentowanie przydaje się zwłaszcza tym, rozważającym założenie ROR (Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowego). Dzięki temu wartość ich pieniędzy, umieszczonych na lokacie, wzrasta każdego dnia. Im oprocentowanie jest wyższe, tym lepiej dla nich – oznacza to w praktyce szybszy przyrost gotówki. Dla innych wystarczające będzie jedynie uchronienie pieniędzy przed szkodliwym działaniem inflacji.

Nie można zapominać o innej istotnej korzyści: profesjonalnej obsłudze. Zainteresowani doceniają ją zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zaczynają odczuwać problemy z funkcjonowaniem posiadanego przez nich rachunku. Pracownicy wybranego banku powinni być dostępni do dyspozycji konsumenta 24/7 (lub chociaż gwarantować tzw. chatbot). W innym przypadku, podczas wystąpienia nagłej sytuacji kryzysowej, może okazać się, że klientowi nikt nie udzieli pomocy.

Premia za otwarcie konta

Podczas poszukiwania korzystnej oferty na konto osobiste, zainteresowani mogą napotkać specjalne propozycje. Zapewniają one tzw. bonus za otwarcie nowego rachunku – instytucje finansowe zachęcają nimi potencjalnych klientów. Benefity przyjmują różne formy, zwykle:

  • premie pieniężne (zarówno w postaci gotówki, jak i voucherów);
  • rabaty i zniżki;
  • zwroty opłat.
Więcej na ten temat można dowiedzieć się pod adresem https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe – to internetowy ranking, aktualizowany każdego miesiąca. Umożliwia szybkie sprawdzenie tego, która z ofert dostarcza zainteresowanym największe korzyści.

Wybór konta osobistego – gdzie szukać?

Poszczególne oferty na konta osobiste szybko wygasają. Zdarza się, że są nieważne zaledwie po miesiącu od ich ogłoszenia (zwłaszcza te, którym towarzyszą atrakcyjne akcje promocyjne). Gdzie więc szukać ich tak, aby zachować przy tym pewność, że nadal obowiązują ?

Sprawdzone miejsca to:

  • rankingi internetowe;
  • oficjalne witryny sieciowe instytucji finansowych;
  • media społecznościowe;
  • publikacje branżowe.
Uwaga! Należy unikać rankingów i porównywarek, które zawierają stare informacje – wprowadzają one klientów w błąd, a tym samym marnują ich czas; w skrajnych przypadkach prowadzą do zbędnych nieporozumień.

Darmowe konto osobiste kontra płatne – czym się od siebie różnią?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje ofert na konta bankowe: płatne oraz darmowe. Te pierwsze wymagają uiszczania regularnych opłat za korzystanie z nie. Dlaczego niektórzy klienci decydują się płacić za coś, co mogą mieć za darmo?

Płatne konta bankowe zapewniają dodatkowe korzyści, m.in. mowa o:

  • wyższym oprocentowaniu;
  • lepszej obsłudze;
  • dostępnie do dodatkowych usług (np. natychmiastowych przelewów międzynarodowych);
  • braku wymogu spełniania określonych warunków co miesiąc (przydatne dla osób, których zarobki nie są regularne).

Podsumowanie

Za najlepsze konto osobiste można uznać to, które spełnia wszystkie wymagania i oczekiwania klienta. Aby zyskać pewność, że konsument podpisuje umowę na właśnie takie, musi nie tylko porównać między sobą wszystkie dostępne oferty, ale także dowiedzieć się, w jaki sposób będzie używać tego produktu bankowego. Lepszy wybór dla niektórych będą stanowić rachunki darmowe, a dla innych – płatne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama