Miejski Program In Vitro dla Gdańska 2021-2025
Program wsparcia leczenia niepłodności realizowany w Gdańsku to możliwość uzyskania dofinansowania istotnej części kosztów zapłodnienia pozaustrojowego. Pary, które zakwalifikują się do tej procedury, mogą liczyć nawet na 5 000 zł. W trakcie poprzedniej, trzyletniej edycji programu (2017-2020) na świat przyszło 270 dzieci, a z pomocy finansowej skorzystało ponad 500 par. Ze względu na duże zainteresowanie, decyzją samorządu inicjatywa jest kontynuowana przez kolejne 4 lata.Osoby zainteresowane dofinansowaniem powinny zgłosić się do kliniki, która została wybrana do realizacji programu. Mieszkańcy Gdańska, którzy chcieliby skorzystać z udostępnianych środków, mogą to zrobić w Klinice Leczenia Niepłodności Gameta zlokalizowanej w Gdyni, przy ul. św. Piotra 21. Wystarczy umówić się na wizytę, podczas której lekarz oceni, czy konkretny przypadek danej pary kwalifikuje się do programu.
Kto może skorzystać ze wsparcia leczenia niepłodności?
Aby zostać zakwalifikowanym do programu, para borykająca się z niepłodnością musi spełnić określone warunki. Najważniejsze z nich, to:
- Wiek kobiety - między 20 a 40 lat (w wyjątkowych sytuacjach, takich jak choroba nowotworowa lub leczenie gonadotoksyczne, program może objąć kobiety starsze – do 42. roku życia, lub młodsze – które skończyły 18 lat).
- Para powinna pozostawać ze sobą w związku małżeńskim lub partnerskim i mieszkać na terenie Gdańska od co najmniej roku (wymagane jest także rozliczanie się z gdańskim Urzędem Skarbowym przez obie osoby).
- Para kwalifikuje się do leczenia niepłodności metodą pozaustrojową, zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, a także zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności z dnia 25.06.2015.
Formalności i badania przed zabiegiem in vitro
Przystąpienie do programu wymaga dopełnieniu formalności, takich jak złożenie oświadczeń potwierdzających miejsce zamieszkania, formalizację związku, zgodę na leczenie metodą pozaustrojową oraz inne, związane na przykład z RODO. Udając się na pierwszą wizytę lekarską do kliniki niepłodności, trzeba wziąć ze sobą dokumenty potwierdzające przebieg dotychczasowej diagnostyki i leczenia.Aby przeprowadzić kwalifikację medyczną do programu, niezbędne jest wykonanie szeregu badań. Będzie to na przykład USG ginekologiczne, cytologia, poziom hormonów AMH, FSH i TSH, badanie nasienia, a także badania przesiewowe w kierunku nosicielstwa wirusów lub zakażeń bakteryjnych. W zależności od indywidualnej sytuacji lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak histeroskopia diagnostyczna, analiza kariotypu czy konsultacje specjalistyczne, np. psychiatryczną lub endokrynologiczną.
Spełnienie wymogów formalnych i zakwalifikowanie do leczenia – co dalej?
Jeśli para spełnia wszystkie warunki formalne, a historia leczenia, badania i konsultacje lekarskie potwierdziły, że obie osoby kwalifikują się do programu Wsparcia Prokreacji dla Mieszkańców Gdańska, lekarz prowadzący wystawia orzeczenie o stanie zdrowia. W kolejnym kroku klinika wysyła do gdańskiego Urzędu Miasta wniosek o przyznanie dofinansowania dla pary, która zgłosiła taką chęć.Następnie pozostaje czekać na zatwierdzenie wniosku o dofinansowanie procedury in vitro. Gdańsk to jedno z wielu z polskich miast, w których w 2021 roku możliwe jest uzyskanie dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego.
Program dotyczy mieszkańców Gdańska, jednak możliwe jest przeprowadzenie zabiegu in vitro w Gdyni. Osoby zainteresowane udziałem w programie wszystkie niezbędne informacje uzyskają w klinice Gameta: ul. Świętego Piotra 21, Gdynia, telefon: 58 526 10 02.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.