Skalę i charakter koncertu podkreśla klasyczne brzmienie orkiestry smyczkowej z wykorzystaniem różnych instrumentów solowych i naturalnie wokalistów, miejscami również oktetu wokalnego. Do opracowania aranżacji muzycznych zaangażowano uznanych twórców i równocześnie studentów, absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy pracowali pod okiem tamtejszego wykładowcy Kamila Cieślika. Dzięki współpracy z Filmoteką Narodową, Narodowym Archiwum Cyfrowym i artystami plastykami koncert wzbogacą specjalnie przygotowane wizualizacje.
Tytuł ODnowa nawiązuje nie tylko do prezentacji twórczości artysty w nowych, specjalnie na tę okoliczność powstałych aranżacjach. Odnowa to również odniesienie do zaangażowania do projektu artystów młodego pokolenia, od aranżerów, poprzez kompozytorów niektórych melodii, po wykonawców, na dyrygencie skończywszy. W kwietniu 2021 roku ukazała się płyta z piosenkami Mariana Hemara, będąca kolejnym z autorskich projektów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Marian Hemar bawił i wychowywał. Nie stronił od kulturalnego żartu i mądrego, satyrycznego komentarza, a jednocześnie był bezkompromisowym patriotą, do końca życia oddanym ojczyźnie. Potwierdza to fakt, że walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich. Współorganizował tam dla żołnierzy wydarzenia artystyczne i prowadził polskie audycje radiowe, które dawały chwilę wytchnienia, mentalnego powrotu do normalności.
Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Utraconej. Bilety na koncert w cenie 30 zł można nabyć w kasie muzeum.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.