reklama

Pomnik sprzed dworca wrócił na miejsce. Kim byli Kindertransporterzy? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Wraz z końcem remontu dworca kolejowego Gdańsk Główny na swoje miejsce wrócił znajdujący się przed budynkiem pomnik Kindertransportów. Monument był nieobecny w miejskiej przestrzeni przez blisko 4 lata.
reklama

Pomnik Kindertransportów zdemontowano we wrześniu 2019 roku w związku z remontem dworca Gdańsk Główny i przylegającego do niego placu. Ponieważ remont kolejowego obiektu jest już na finiszu, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozpoczął dziś (7 czerwca) montaż rzeźby na nowym chodniku.

Monument po raz pierwszy odsłonięto 6 maja 2009 roku, siedemdziesiąt lat od rozpoczęcia ewakuacji żydowskich dzieci z Wolnego Miasta Gdańska. W uroczystości odsłonięcia rzeźby upamiętniającej tamte wydarzenia udział wzięło kilka osób ocalałych dzięki kindertransportom. Do ocalałych należał autor pomnika – Frank Meisler, który w momencie ewakuacji miał 14 lat.

Ponowne odsłonięcie pomnika nastąpi w poniedziałek, 12 czerwca, przy okazji posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej w Gdańsku.

reklama

Pomniki Kindertransportów znajdują się w czterech krajach: jeden w Polsce (Gdańsk), dwa w Niemczech (Berlin, Hamburg), jeden w Holandii (Rotterdam) i jeden w Wielkiej Brytanii (Londyn). Razem obrazują drogę ewakuacji żydowskich dzieci z niemieckich miast do Anglii przed wybuchem II Wojny Światowej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo