reklama

Najstarsza gdańska pocztówka odnaleziona. Czy znajdzie się jeszcze starsza? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Udało się odnaleźć prawdopodobnie najstarszą gdańską pocztówkę. Właściciel eksponatu otrzymał nagrodę. Gdańscy muzealnicy dalej prowadzą poszukiwania.
reklama

Muzeum Gdańska kilka miesięcy temu ogłosiło poszukiwania najstarszej gdańskiej pocztówki. Dotychczasowa najstarsza kartka została wysłana z Westerplatte 20 lipca 1889 roku. Dla posiadacza starszej przewidziano nagrodę. Poszukiwania muzealników przyniosły efekt. Starszą kartkę pocztową znaleziono w zbiorach pana Tadeusza Zająca.

Widokówka została wysłana z ulicy Kowalskiej 22 w Gdańsku w dniu 29 lutego 1888 roku, który był rokiem przestępnym. Wyprodukowano ją jednak rok wcześniej, ponieważ widnieje na niej nadruk z życzeniami noworocznymi z końca 1887 roku. Adresatem pocztówki był dyrektor Berhard Lars z Kamieńca Ząbkowickiego.

– Pierwsze karty pocztowe, choć dziś mogą się nam wydać przedmiotami, których produkcja nie jest skomplikowanym procesem, powstawały w dwóch, albo trzech etapach. Litograf musiał, w zależności od ilości kolorów, wykonać skomplikowany rysunek na jednym lub kilku kamieniach litograficznych i potem, na prasie spasować kolejne nadruki – wyjaśnia Jerzy Wojciech Wołodźko z Muzeum Gdańska. – Nakłady mogły być nieograniczone i wynikały jedynie z popytu. Parowe maszyny litograficzne mogły wydrukować do 500 odbitek na godzinę. Z  pokazanego na wystawie unikatowego kamienia z rysunkiem pocztówki, z gdańskiej pracowni Juliusa Sauera, można jeszcze dziś wydrukować kolejny nakład widokówek z miejscowości Żuławki.

reklama

To nie jest ostatnie słowo

Poszukiwania okazały się sukcesem i właściciel kartki otrzymał 1000 złotych nagrody, ale muzealnicy na tym nie poprzestają. Poszukiwania będą kontynuowane.

- Prosimy wszystkich miłośników historii o sprawdzenie rodzinnych archiwów. Być może właśnie w nich odnajdzie się pocztówka, którą wysłano z Gdańska przed 29 lutego 1888 roku – mówi Jerzy Wojciech Wołodźko. – Tym razem za pocztówkę nie wyznaczamy nagrody. Jej wysokość wyznaczy posiadacz poszukiwanej widokówki, a Muzeum postara się ją zakupić do kolekcji. Ale można również tak cenny obiekt przekazać do kolekcji naszego Muzeum i zostać Darczyńcą Muzeum Gdańska – dodaje.

Pracownicy muzeum proszą o przesyłanie informacji o pocztówkach wraz z ich fotografiami na adres [email protected].

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama