reklama

Port Czystej Energii w budowie. Czy prace idą zgodnie z planem?

Opublikowano:
Autor:

Port Czystej Energii w budowie. Czy prace idą zgodnie z planem? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Już od roku trwa budowa Portu Czystej Energii, czyli gdańskiej spalarni odpadów. Sprawdzamy, jaki jest aktualny postęp prac.
reklama

Budowa gdańskiego zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych, czyli Portu Czystej Energii, rozpoczęła się 6 lipca ubiegłego roku. Pierwszym etapem były prace ziemne polegające na wymianie gruntów, która była potrzebna do stabilnego posadowienia instalacji. Po roku na placu budowy pojawiły się płyty fundamentowe, a  także żelbetowe ściany kolejnych obiektów. Na miejsce dojeżdżają także transporty z pierwszymi elementami instalacji technicznych. W ubiegłym tygodniu do Gdańska dotarł ruszt, który stanowi jeden z kluczowych elementów linii technologicznej. 

- Oprócz prac budowlanych przy powstaniu poszczególnych budynków instalacji, w kolejnych miesiącach czeka nas montaż linii technologicznej instalacji. Jako Generalny Wykonawca jesteśmy zmobilizowani i skupieni na utrzymaniu nadal tak dobrego tempa realizacji projektu, aby oddać w pełni funkcjonującą instalację do użytku mieszkańcom Gdańska na koniec 2023 roku - komentuje Domenico Puzzo, dyrektor projektu, przedstawiciel Wykonawcy.

Port czystej energii ma przyjmować rocznie 160 tysięcy ton odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. W wyniku termicznej obróbki odpadów instalacja będzie produkowała energię elektryczną oraz ciepło. Dzięki temu miasto będzie mogło zaoszczędzić tradycyjne, kopalne źródła energii. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Odpady energetyczne to np. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, czy folie po słodyczach, nabiale, itp.

Koszt budowy Portu Czystej Energii wynosi 565 mln zł. Unijne dofinasowanie do inwestycji wynosi 271 mln zł. Obiekt będzie oddany do użytku prawdopodobnie pod koniec 2023 roku. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama