reklama

Długie Pobrzeże i Długi Targ w coraz gorszym stanie. Co z remontem? [Video]

Opublikowano:
Autor:

Długie Pobrzeże i Długi Targ w coraz gorszym stanie. Co z remontem? [Video] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Zarówno Długi Targ jak i Długie Pobrzeże od wielu lat coraz bardziej potrzebują remontu. Nawierzchnia obu tych najbardziej popularnych deptaków w Gdańsku już od dawna przestała być przyjazna pieszym. Nierówne i popękane płytki, połatane kostką kamienną są dużym utrudnieniem szczególnie dla osób chorych i starszych. Remonty obu deptaków miały rozpocząć się w ubiegłym roku, lecz tak się nie stało. Kiedy nawierzchnie przestaną straszyć mieszkańców i turystów?
reklama

Niezdecydowanie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

Najbliżej rozpoczęcia remontu nawierzchni był w ubiegłym roku Długi Targ. Nowy wojewódzki konserwator zabytków w sierpniu 2019 roku cofnął jednak wydaną wcześniej przez poprzedniego konserwatora zgodę na przeprowadzenie remontu. Nowy urzędnik nie zgodził się na prace z wykorzystaniem zaplanowanych materiałów. Co będzie dalej?

- Projekt remontu nawierzchni (opracowany w 2019 r.) ul. Długi Targ nie uzyskał akceptacji PWKZ. 18 grudnia 2019 roku do GZDiZ dotarło pismo od PWKZ zawierające propozycję    rozwiązań w zakresie remontu nawierzchni. W oparciu o te  propozycje GZDiZ zlecił dokumentację projektową i wystąpił do PWKZ o opinię. 23 stycznia, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przedstawił urzędowi konserwatorskiemu koncepcję wykonania prac, która jest wynikiem ustaleń dokonanych podczas roboczych spotkań między stronami. Do koncepcji dołączono próbkę nawierzchni - granitową kostkę ze Strzegomia, którą będzie wybrukowany Długi Targ, jeśli taki materiał zaakceptuje PWKZ - informowała pod koniec miesiąca Izabela Kozicka – Prus z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Przedstawiona kostka jednak również nie uzyskała aprobaty konserwatora. 7 lutego Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przedstawił konserwatorowi zabytków kolejną propozycję kostki, o bardziej gładkiej powierzchni. Miasto chce znaleźć materiał, który zadowoli oczekiwania konserwatora, ale także zapewni pieszym komfort spacerowania. Niestety nie jest możliwe użycie znanych z ulicy Stągiewnej dużych kamiennych płyt, bo to właśnie ich użycie zakwestionowano w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.

Sytuacja związana z remontem Długiego Targu jest zatem uzależniona od decyzji konserwatora. Władze miasta zapewniają, że są gotowe do rozpoczęcia remontu nawierzchni jeszcze w tym roku.

Długie Pobrzeże także opóźnione

Modernizacja Długiego Pobrzeża miała rozpocząć się w październiku 2019 roku. Zadanie miało zostać wykonane przez inwestora zabudowującego Wyspę Spichrzów w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego. W maju w okolicy budowanej kładki ma Wyspę Spichrzów fragment Pobrzeża zapadł się. To skomplikowało sytuację i wymusiło przeprowadzenie dodatkowych badań stanu technicznego nabrzeża. Obecnie jego remont nieco oddalił się w czasie.

- W I kw br. planowane jest ogłoszenie nowego przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej. Prace budowlane nastąpią po uzyskaniu decyzji administracyjnych na podstawie opracowanej dokumentacji oraz zapewnieniu środków finansowych na realizację – tłumaczy Izabela Kozicka-Prus.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych na Długim Pobrzeżu jest zatem w chwili obecnej nie do określenia. Patrząc na sytuację remontu Długiego Targu, a także innych inwestycji, które utknęły w martwym punkcie z powodu negatywnych decyzji  Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, można przypuszczać, że odnowionym nabrzeżem będziemy mogli spacerować dopiero za kilka lat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama