fbpx

Gdańskie spółki straciły na giełdzie miliony złotych

Wczorajsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych uznana została przez analityków za najgorszą w 26-letniej historii WIG20. Od trzech tygodni trwa wyprzedaż akcji przez inwestorów. Miliony złotych tracą też gdańskie firmy. Sprawdzamy jak zmienił się kurs akcji lokalnych firm.

WIG20 czyli dwadzieścia największych spółek giełdowych notowanych na warszawskim parkiecie straciło wczoraj ponad 13 procent wartości. W ciągu ostatnich 3 miesięcy spadek był jeszcze większy. Wszystko przez obawy przed spowolnieniem gospodarczym wywołanym przez koronawirusa.

Zapisz się na newsletter Pulsu Gdańska!
W każdy piątek przyślemy Ci podsumowanie tygodnia
oraz ciekawy pomysł na weekend.

Przyjrzeliśmy się jak wyglądają notowania wybranych gdańskich spółek. Przeanalizowaliśmy zmianę kursu akcji w ciągu ostatnich trzech miesięcy -od okresu przed wybuchu epidemii (12.12.2019) aż do zamknięcia wczorajszego notowania. Spółki zostały ułożone w kolejności od tych, które straciły najwięcej. Łącznie w analizowanym okresie Warszawski Indeks Giełdowy stracił -33,08%.

Lotos -52,36%

Ponad połowę wartości stracił gdański LOTOS. Inwestorzy wyprzedają akcje producenta paliw po decyzji rządu o połączeniu dwóch spółek paliwowych – Orlenu i Lotosu.

Notowania LOTOSu /Grafika Bankier.pl

LPP -35,58%

Gdański producent odzieży, będący częścią WIG20, zaczął tracić już pod koniec lutego. W połowie poprzedniego miesiąca spółka poinformowała, że może odczuć skutki koronawirusa w postaci opóźnień w dostawach z fabryk w Azji.

Notowania LPP /Grafika Bankier.pl

Mercor -27,37%

Spore spadki w ostatnich dniach zanotował również gdański producent biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Mimo wczorajszych zapewnień prezesa, że firma nie odczuwa wpływu koronawirusa na zamówienia, inwestorzy wyprzedają również akcje tej spółki.

Notowania Mercor /Grafika Bankier.pl

Esotiq & Henderson -19,83%

Trochę mniejszy spadek wartości akcji ma na swoim koncie drugi gdański producent z branży fashion. Spółka zawdzięcza to dobrym wynikom za luty.

Notowania Esotiq & Henderson /Grafika Bankier.pl

INPRO -10,42%

Developer w drugiej połowie kwartału zaczął nieznacznie tracić, podobnie jak cała GPW. Nie pomogła mu opublikowana pod koniec lutego informacja o uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie mieszkań w ramach osiedla Azymut.

Notowania INPRO /Grafika Bankier.pl

Energa -5,90%

Gdańsk producent i dystrybutor energii elektrycznej w ostatnich tygodniach nie zanotował znacznych wahań kursu swoich akcji. Spółka w lutym zanotowała spadek wartości po wydaniu komunikatu dotyczącego weryfikacji dostępnych opcji strategicznych dotyczących projektów budowy bloków gazowo-parowych (CCGT) zlokalizowanych w Gdańsku i Grudziądzu.

Notowania Energi /Grafika Bankier.pl

Atlanta Poland +7,14%

O ponad 7 procent więcej niż 3 miesiące temu trzeba było zapłacić za akcje Atlanta Poland. Spółka jest importerem oraz sprzedawcą bakalii wykorzystywanych do produkcji wyrobów czekoladowych, słodyczy, ciastek oraz pieczywa.

Notowania Atlanta Poland /Grafika Bankier.pl
Zobacz również

Skomentuj artykuł

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona używa plików cookies oraz przetwarza niektóre Twoje dane. Akceptuj Zobacz więcej